Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar?

Bugün Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar konusunu ele alacağız. İcra yeni düzenlemeler ile evden ancak belirli sınırlar dahilinde eşya alabiliyor. İcra memurunun eve gelmesi durumunda icra  durdurma işlemi gerçekleşebiliyor. Bankalar tarafından borçlarınızın ödenmesi için size bir süre verilmektedir. Bu sürede sürekli bankalar tarafından aranırsınız. Şayet borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz bu aşamada alacaklı taraf avukat olmuş oluyor. Ek sürede borçlu şahıs borcunu ödememesi durumunda tahsilat işlemi avukat vasıtası ile gerçekleştirilmeye başlıyor. Eve gelen hacizde hangi eşyaları alırlar

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar

Avukat sizi aradığında en kısa süre içinde borcunuzun ödenmesini talep edecektir. Avukata borcunuzu ödeyeceğinize dair bir süre verebilirseniz bu durumda yasal takip işlemi sonlanacaktır. Ödenmemesi durumunda çalışan maaşlarına 1/4 oranında haciz işlemi uygulanması mümkün olmaktadır. Peki Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar? sorusuna maddeler halinde yanıt verelim.
Bkz:  İstanbul Kart Bakiye Sorgulama, indirimli TL Para Yükleme

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar?

Haciz icra ve iflas hukuku kapsamında yapılmaktadır ve yasal dayanağı bu kanundur. Bankaların gönderdikleri mesajları umursamayan olsa da herhangi bir sebeple evinize icra gelmişse icra memurları tarafından hangi eşyaların alınabileceği yönünde bir inceleme başlatacaktır. Zorluk çıkarmanız ve mal beyanı yapmamanız durumunda hapis cezası bile olabilir.

Haciz Mümkün Olmayan Mallar

 • Yatak odası takımı
 • Mutfak eşyaları
 • Ailenin geçimini sağlayan unsurlar (hayvancılık)
 • Borçlu şahsın evi
 • Bağ, bahçe
 • Çiftçinin mahsul elde etmesi için gerekli olan tohum
 • İki aylık yiyecek ve yakacak maddeleri

Kısmen Hacizi Mümkün Olan Şeyler

Aşağıdaki listede yer alanlar Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar sorusuna yanıt olabilir. Ancak herkes için geçerli değildir.
 • Maaş
 • Tekaüt maaşları
 • Sigortalar
 • İntifa hakları
Son olarak Tebligatta yazılı olan süre zarfında borcu kapatırsanız da bu durumda haciz işlemi ortadan kalkmış olacaktır.

İcrada Takipte Olan Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Olur mu?

Yapılandırmaya ilişkin Kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır ilgili metin incelendiğinde kredi ve kredi kartı borçları yapılandırmaya tabi tutulacaktır.  Yapılandırma için bizzat bankaya gidilmesi ve borcun bulunduğu banka ile yapılandırma sağlanacaktır. Yine aynı bankada bulunan birden fazla kredi ürünü var ise onlar birleştirme yolu ile tek bir yerde toplanacaktır.

Bkz:  Harcama İtiraz Formu Nasıl Doldurulur?

Yine başka banklarda veya 2-3 bankada ayrı ayrı borcu olan lar her banka için ayrı bir yapılandırma talebi oluşturmak zorundalar. Yine borçlarını ödeme zorluğu çeken kredi veya kredi kartı takibe düşmeyenler de bu yapılandırmadan yararlanma imkanına sahip bulunmaktadırlar. yapılandırma işlemlerinde tüketiciye hiç bir şekilde para verilmeyecektir. borç banka tarafından kapatılacaktır.

Eve gelen hacizde hangi eşyaları alırlar

Peki icra da olan yasal takibe düşen krediler ise yine yapılandırma kapsamında olduğunu da belirtmek isteriz halen kesilen icranız olsa bile veya sıraya giren icralar da dahil olmak üzere avukat ta olan kredi ve kredi karları da dahil olmak üzere hepsi yapılandırma kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. Yapmanız gereken borçlu bulunduğunu bankaya müracaat etmeniz onlar size işlem basamakları hakkında sağlıklı bilgi vereceklerdir.

İcra hukuku ile ilgili aydınlatmayı okumak için tıklayın.

İcrada olan kredi yada kredi kartı borçları bankanın sisteminde halen sizin adına borç bakiyesi olarak görünür ve güncel faiz oranları ile sürekli güncel tutulur. Ancak takibe düşen kredi ürünlerinde ihtarname ücretleri, icra masrafları ve vekalet ücretleri yasal sınırları içerisinde yapılandırma sırasında  maliyetlere eklenir.

Yapılandırma konusunda faiz oranlarına baktığımızda kredi kartlarında 2,02 ye kadar bir oran karşımıza çıkabilir zaten kredi kart yönetmeliğin de faiz alt limit 2,02 dir. Yine bireysel kredilerde faiz oranı ise 1,40 gibi bir oran karşımıza çıkacaktır.

Bkz:  Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi ürünlerinizi yapılandırırken vadesini elinizden geldiğince küçük tutun vade ne kadar çok olursa faiz de o kadar fazla olacaktır. Ancak ödeyebileceğiniz şekilde vade yapın aman.. b,a an evvel bitsin diyerek kısa vade tutup ödeyecekseniz yapmayın çünkü bir daha yapılandırma şansınız olmayabilir. zaten bu 72 aya kadar bir defaya mahsus yapılandırma yapılacaktır.

05 Ekim Tarihinde BDDK bilgi edinme kanunu çerçevesinde yapılan başvuruda icrada olanların yapılandırma konusu na verilen cevapta icra ve yasal takipte olanların da kapsam içi olduğunu söylüyor ancak bankalar yanaşmayacaktır.

Son Olarak, Aynı bankada bulunan kredi kartı, kredi ve ek hesap borçlarınızı tek yapılandırma ile birleştirme imkanınız var. ana başka bankada ki borç birleşmez her banka için ayrı ayrı başvuru ve yapılandırma olacaktır. Yukarıda Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar sorusuna yanıt olan eşyaları maddeler halinde bulabilirsiniz.

Bkz: Hizmet sektörü çalışma saatleri

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar? Video

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar? Video

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar? Video

Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar? Video

5/5 - (21 votes)
3 yorumlar
 1. Eve icra ya da eve haciz işlemi yeni çıkan yasalar ile eve icra kalktı gibi söylentiler yayıldı ancak eve icra kalkmış durumda değil sadece yeni düzenlemeler yapıldı. Eskiden kişilerin tüm eşyaları alınır ve haciz işlemi sonucunda kişiler büyük psikolojik yıkımlar, zor dönemler yaşarlardı. Yeni çıkan yasa; kişinin …

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir