Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Sıkça Sorulan Sorular

Reel sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek için Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan ve internet üzerinden hizmet veren finansal hizmet platformlarından biri de Findeks’tir. Kredi notunun paylaşımı dışında son kullanıcının finansal hayatını düzenleme aşamasında danışmanlık ve reel sektörde güvenli bir işlem yapılmasına yönelik hizmetler yürütür. Findeks bireysel ve ticari müşterilere farklı hizmetler sunar.

Findeks Bireysel Müşteri Hizmetleri

Findeks Kredi Notu: Bankalardan kullandığınız bireysel nitelikte olan tüm kredi ve kredi kartı hesaplarına ait geçmiş verilerdir. Risk Raporu: Hala aktif olan ve son 5 yıl içinde kapanan kredilerin ödeme geçmişini gösteren rapordur. Not Danışmanı: Kredi notu algoritması her çeşit finansal değişimden etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden not danışmanım hizmeti sayesinde bu değişimlere edebileceğiniz müdahaleleri ve kontrol altında tutma durumunuzu size özel uzman danışmanlar sayesinde yürütebilirsiniz. Takipçi: Kimlik, iletişim ve finansal bilgilerin dünya genelinde, internet ortamında düzenli şekilde taranması ve bulunduğunda SMS ve e-posta yoluyla haber verilmesi hizmetidir. İzleme: Finansal alemde yer alan bilgilerin kontrol edilerek ve analizi yapılarak tek bir akranda erişildiği hizmettir. Uyarı Hizmeti: Bilginiz dahilinde ya da dışında gerçekleşebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgi veren sistemdir. Bilgi dahilinde olan işlemlerde de gözden kaçacak finansal değişimleri takip etmenizi sağlar.
Bkz:  Eve Gelen Hacizde Hangi Eşyaları Alırlar?

Findeks Ticari Müşteri Hizmetleri

Çek Endeksi: firmanızın ve başka bir kişinin çek endeksini alabilirsiniz. Çek endeksi tüm bankalardan alınan çeklerin ödeme performansına dayalı hesaplanmasıdır. Çek Raporu: Risk raporundan farklı olarak kişi ya da kurumun finans sektörü dışında da piyasaya olan borçlarını ödeme alışkanlığını ortaya çıkarır. Teminat Mektubu Durumu Sorgulama:  Firmalardan alınan teminat mektuplarının kontrolü yapılır. Böylece geçerli ve güncel olma durumlarını öğrenmeniz mümkündür. Online şekilde sorgulama yapabilirsiniz ve mektubu hazırlamış olan bankadan anlık olarak bilgi alabilirsiniz. Karekodlu Çek Raporu: Cep telefonunuzdaki Findeks Mobil uygulaması sayesinde çek üzerine basılan karekodu okutarak çekin geçerlilik durumunu ve dolaşımda olup olmadığını otomatik şekilde kontrol edebileceğiniz sistemdir. Çek Durum Sorgulama: Bankalardan alınan çeklerin geçerli olup olmadığını ve dolaşımda olup olmadığını kontrol ettiğiniz sistemdir. Online sorgu yapabilir ve çekin sahibi olan bankadan güncel bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notunu Fİndeks’ten Öğrenmenin Yararları

Kredi notunuzu öğrenmek finansal taleplerde bulunma sırasında bankaların size bakış açısını, değerlendirme durumlarını daha önce görmenizi sağlar. Bir diğer açıdan da kendi ödeme performansınızı görerek hangi durumların ödeme performansınızı etkilediğini görebilirsiniz. Böylece kendi notunuzu değerlendirme şansınız olur. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:
  • Finansal geçmişinizi görerek kendinizi değerlendirmeniz mümkündür.
  • Kredi notunuzda aksayan bölümleri daha net şekilde görebilir ve nasıl düzelteceğiniz hakkında plan yapabilirsiniz.
  • Ne kadar aylık ödeme bütçeniz olduğunu daha iyi değerlendirebilir ve daha sonraki zamanlarda doğacak kredi ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

Bankaların, kredi taleplerinin değerlendirirken, Findeks kredi notuna göre karar verdiği hepimiz az çok biliyoruz. Kredi taleplerimizin olum veya olumsuz cevap verilmesinde rol oynayan bu kredi notları hakkında hepimizin merak ettiği bazı sorular olabilir. Bizlerde Findeks kredi notu hakkında merak edilenler neler olabilir başlığı altında sizleri bilgilendirmek istedik.

Bkz:  Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim?

Findeks notumuzu nasıl öğrenebilirim?

Sorusu ile başlayalım makalemize. Her bireyin veya ticari kuruluşun bir kredi notu vardır. Bu kredi notunu öğrenebilmek için Findeks ’in web adresine başvurup, cüzi bir miktar ödeme karşılığında kredi notumuzu öğrenebiliriz. Yine bankalardan da hizmet bedeli adı altında bir ücret ödeyerek Findeks kredi notumuzu öğrenebiliriz.

Findeks notumu öğrenmenin bana ne faydası olabilir?

Diyebilirsiniz. Ama kredi notunuzu yani bankaların size vermiş olduğu finans karnesi sayesinde, kredi veya kredi kartı alıp alamayacağınız, alsanız bile hangi koşullarda alabileceğiniz gibi sorulara cevap almış olursunuz. Böylece, daha bankaya varmadan karşılaşacağınız tablo ile şimdiden yüzleşmenizi sağlayacaktır. Benim her hangi bir yere kredi notum nedir diye bir talebim olmadı. Buna rağmen benim bir kredi notum olur mu? İster başvurun isterseniz başvurmayın ama her birey ve kuruluşun bir notu vardır. Çünkü bankalarla yapmış olduğunuz her işlem sonrası bu işlemler düzenli olarak kayıt altına alınmakta ve sizin kredi notunuz belirlenmektedir.

Findeks kredi notu belirlemesinde not aralıkları var mıdır?

Varsa bile bu aralıklar neyi ifade ediyor? Findeks kredi notu hesaplanırken çok riskli grubundan başlanıp riski olmayan, güvenilir müşteri tipine kadar yukarıya doğru bir sıralama yapılmıştır. Bunu rakamsal olarak 0-1900 arası ifade edebiliriz. Bankalar 1200 puanın altında ki kredi not sahiplerini riskli sınıf olarak görürler ve kredi konusunda sorun çıkarabilirler. Ama 1200 ve üstü kredi notlarına sahip kişilerde bu sıkıntılar fazla yaşanmaz. Kredi notlarında ki bu iniş ve çıkışın sebebi ise, kredi veya kredi kartlarınızı düzgün ödenme – ödenmeme gibi kriterlerdir.

Bkz:  KKDF Nedir? KKDF Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notuma baktım ve notum çok düşük. Notumu yükseltmek için neler yapabilirim? Bankalara olan ödemelerinizde meydana gelen gecikmeler, bankalardan aldığınız çeklerin ödenmemesi, gecikmesi gibi durumlar kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Notunuzu yükseltmenin tek yolu düzgün ödeme yapmaktır. Kredili mevduat hesabı kredi veya kredi kart ödemelerinizi zamanında ödenmesi Findeks kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır. Şunu da belirteyim ki pat diye birden yükselecek diye bir kural yok. Belli bir zaman diliminde ki performansınıza göre yükseliş trendine girecektir.

Bizlerde Findeks kredi notu hakkında merak edilenlerde son soru olarak Bir başkasının kredi notunu öğrenebilir miyim veya öğrenmenin ne gibi faydası olur? Findeks ‘in sunduğu hizmetlerden biri de, kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi başkalarının da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için Findeks web adresine başvurup, kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişi veya kurumun bilgilerini girmek yeterli olacaktır. Findeks, karşı tarafla iletişime geçip, karşı tarafın onay vermesi halinde kredi notunu öğrenebilirsiniz. Böylece ticaret yapacağını kişi veya kurumların kredi notuna bakılarak son karar verilmiş olur.

Findeks kredi notu hakkında merak edilenler konumuzun son olarak; burada sizin merak etmiş olduğunuz fakat bizim değinmemiş olabileceğimiz sorular olabilir. Findeks kredi Notu ile ilgili her türlü sorularınızı bankalardan veya Findeksi’n resmi internet sitesinde ki müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz

Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Sıkça Sorulan Sorular Video

Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Sıkça Sorulan Sorular Video

Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Sıkça Sorulan Sorular Video

5/5 - (97 votes)
2 yorumlar
Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir