İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı kaç ay alınır? işsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Güncellenen yasaya göre işsizlik maaşı almanın şartları hakkında ayrıntıları sizlere aktaracağız. İşten ayrılanların büyük merak ettiği bu konuları tüm detayları ile anlatacağız.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2022

İşsizlik maaşı nedir ve kaç ay boyunca alınır? Gibi sorular halk arasında en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Peki işsizlik maaşı nedir ve kaç ay sürede işçi işsizlik maaşı hakkından faydalanmaktadır. SGK tarafından belirlenen işsizlik maaşı son yıllarda işçileri mağdur etmemek adına uygulamaya sokulmuş önemli bir uygulamadır.

Işsizlik maaşı kaç ay alınır

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşten çıkarılan pek çok kişi belli sürede işsizlik maaşı almaya hak kazanacak ve böylece aile ekonomisi ciddi şekilde tahrip olmaktan kurtulmuş olacaktır. İşsiz kaldığı süre boyunca bir desteklemektedir aslında bu. İşsizlik maaşı almak için belli süreler vardır. Bizler bu sayfada bu süreler hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Bkz:  Akbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 444 25 25

Bkz: KKDF Nasıl Hesaplanır

Öncelikle işsizlik maaşı alabilmek için iş yerinde çalıştığınız süre içinde prim sayınız dikkate alınır. Bu prim sayısı doğrultusunda eğer çalıştığınız sürede prim sayınız 600 günün üzerindeyse ve 900 günün altındaysa 6 ay boyunca işsizlik maaşı verilir.

900 günün üzerinde 1080 günün altındaysa, 8 ay boyunca.

1080 günün üstündeyse 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

Bu şekilde işsizlik maaşı ödemeleri işsiz kalan kişilere ödenmektedir. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için öncelikle işsizlik maaşını hak etmeniz gerekmektedir. İşsizlik maaşını hak etmek için bir takım kriterler vardır, bunların en başında iş yerinde çalıştığınız süre en temelde kriterlerden birisidir. Bunların dışında farklı kriterler de mevcuttur bunları da diğer yazıda ele alacağız.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2022

En çok merak edilen ve tartışılan konular arasında. Zira işsizlik maaşını herkes alamıyor ve almayı düşünenler de bilmedikleri konular dahilinde işten ayrıldıklarında bile bu parayı alamayacaklarını göze almalıdır. Son aylarda ortaya çıkan emsal kararlardan dolayı işten kovulanlar veya işe geç gitmeler dahilinde şartlar değişmiştir.

Bkz:  EFT Saatleri ve EFT Ücretleri 2022

2022 yılı baz alındığında en düşük işsizlik maaşı 2500 TL olup, en yüksek ücret ise 3840 TL oldu. Bu miktarın hesaplanmasında ise işsizlik maaşı sigorta prim süresi baz alınmaktadır. En çok merak edilenler arasında kimlerin bu maaşı alabilecekleri! Bunlar ise ;

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler. Bu şartların ardından en çok gelen soruların başında başvuruların nereye yapılacağı?

Bkz: Konut Kredisi İle Her Ev Satın Alınır mı

Sizlere en yakın İŞKUR bürosuna gitmeniz gerekiyor ayrıca iskur.gov.tr adresinden de başvurular kabul ediliyor. İşten çıkan veya çıkarılanların süresi ise azami olarak 30 gün ile sınırlıdır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları ve Gerekli Evraklar

Işsizlik maaşı alma şartları 2021

İşsizlik maaşı alma şartları hakkında ayrıntıları size aktaralım. Sosyal Güvenlik Kurumu sosyal devlet anlayışının gereği olarak kendi İnisiyatifi dışında işten çıkarılan işçiler için işsizlik ödeneği adı altında bir ödenek ayırmıştır. Bu süreç içerisinde işçi yeni bir iş bulana kadar devlet bu parayı her ay düzenli olarak hesaba yatırmaktadır. Ancak işsizlik parasının alınabilmesi için belli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. En başta işçi kendi isteğiyle işten ayrılmamalıdır. İşveren kendi tasarrufu ile veya her hangi bir nedenden ötürü işçinin işine son vermiş olmalıdır.

Bkz:  Portekiz Asgari Ücret

Bunun dışında en az son 3 yıl içerisinde 600 günlük sigorta priminin düzenli olarak yatmış olması gerekmektedir. Bu şart da yerine getirilmişse, işten çıkarılan işçi çıkış tarihini takip eden 30 gün içerisinde en yakın iş kur temsilciliğine başvuruda bulunarak işsizlik maaşı alma talebi oluşturmalıdır. 30 günü aşan süreden sonra başvuruda bulunma geçersiz işlem sayılacaktır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün
900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? Video

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? Video

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? Video

5/5 - (58 votes)
3 yorumlar
  1. Sigortalılarımızın birçoğundan 100 günüm var işsizlik maaşı kaç ay ödeniyor sorusu gelince cevaplandırmak istedik. İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 1000 günü olan sigortalılar 10 ay yani 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alabilirler. Ne kadar işsizlik maaşı alırım ? İşsizlik ödeneği hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılır.

  2. The İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? article provides information on how long one can receive unemployment benefits in Turkey. It is important to note that the amount of time one can receive benefits is based on how long they were employed for.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir