Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Piyasada faaliyet gösteren her bankanın, kredi verme şartları farklıdır. Fakat hemen her bankanın aradığı üç kıstas bulunur. İlki kredi notunun yüksek olması, ikincisi aylık gelirin yüksek olması üçüncüsü ise kredi başvurusu yapan şahsın sigortalı olmasıdır. Aranan şartların her biri, bankalar için önemli bir veridir.

Kredi çekmek i̇çin kaç ay sigortalı olmak gerekir

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Kredi notunun yüksek olması, borçlarda titiz davrandığınızı gösterirken, gelirin yüksek olması; kredi taksitlerini ödeyecek gücünüz olduğunu gösterir. Kredi başvurusu yapan şahsın sigortalı olması ise iş hayatının düzenli olduğunu ifade etmektedir. Yani tüm bankaların amacı; düzenli çalışan, geliri sabit ve tutarlı müşteriyi seçip, kendi bünyesine kazandırmaktır. Dilerseniz Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? sorusuna yanıt arayalım.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmam Lazım?

İşe yeni başlayan bireylerin, beklentileri yerine gelmediğinde kolayca işi bırakması mümkündür. Bu sebeple sigorta girişi yeni olan bireylerin kredi çekebilme seviyesi, uzun bir sigortası bulunanlara nazaran daha azdır. Kredi başvurusu yapan şahsın, 6 ay düzenli olarak sigortasının yatmış olması arzu edilir. Fakat bazı bankalarda, kredi başvurusu yapan şahsın kredi notunun çok yüksek olması, 3-4 aylık sigorta süresinin yeterli görmesine ve kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasına neden olur.

Bkz:  Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 444 0 542
Bkz: Vakıf Katılım Bankası Kiralık Kasa Ücretleri 2022

Kendi işinde çalışan bireyler kredi başvurusu yaptığında, bankalar tarafından sigorta süresi için bir araştırma yapılmaz. Bu defa da vergi levhası ve gelir beyannamesi gibi, daha farklı belgeler talep edilir. Sonuçta çalışmayan ve düzenli geliri bulunmayan bireylerin, kredi kullanması oldukça zordur. Özellikle limiti yüksek ve vade süresi uzun kredi paketleri, sigortası bulunmayan vatandaşlar için oldukça lükstür.

Gelirim Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Banka reklamlarının büyük çoğunluğunda; ev hanımlarına kredi, geliri bulunmayan bireylere kredi gibi söylemler bulunur. İşsizlerin kredi başvurusu, çok ender olarak kabul görür. Düzenli geliri ve sigortası bulunmayan ev hanımları kredi başvurusu yaptığında, eşin maaşı dikkate alınarak kredi verilir. Yani bir anlamda çalışan eş, kefil konumundadır. Veya üzerinde gayrimenkul tapusu bulunan ev hanımlarına veya işsizlere, sigortası bulunmasa dahi kredi verilir. Ancak kredi geri ödemelerinde sorun çıktığı anda, banka tarafından alacak kişinin mal varlığına konulan haciz ile tahsil edilir. Yani banka, alacağını her zaman teminat altına alacaktır.

Bkz:  Harcama İtiraz Formu Nasıl Doldurulur?

Kapatılan Kredi Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi kullanıldığından genelde banka tarafından sigorta bedeli de kredi tutarından kesilir ve masraf hanesine yazılır. Ancak kredinizi erken kapattığınızda yapılan bu sigorta bedelini geri aide almanız mümkündür. Size bu yazımızda kapatılan kredi hayat sigortası bedelini nasıl geri alırım veya devam eden kredi sigortasını iptal edebilir miyiz kısaca izah edelim.

Öncelikle kapatılan kredi sigorta parasını banka size şartsız vermek zorundadır. Yapmanız gereken Kredi kullandığınız banka şubesine bir dilekçe ile başvurmak yapılan başvuru en geç 30 gün içinde sonuçlanacak ve muhtemelen yine o bankada bulunan vadesiz hesabınıza paranızı iade edilecektir.

Kredi sigorta parası iadesi yapılırken tamamı iade olur demek yanlış olur örneğin, 1 yıllık bir poliçe var ve siz 2 ay sonra iptal etme talebi oluşturdunuz size 10 aylık bir beden iadesi yapılacak birde masraf kesilir. 100 TL bir poliçe ödemesi yaptınız size muhtemelen 60-65 TL gibi bir iade söz konusu olacaktır.

Bkz: iban Numarası Nedir

Öncelikle Dilekçe yazmanız çektiğiniz kredi numarası ve poliçe numaranızı dilekçenize eklemenizde fayda olacaktır yine elinizde kredi çekerken banka tarafından verilen ödeme planını eklerseniz de olur bunlar elinizde yok ise hesap özetine bakarak görebilirsiniz. Kredi çektiğiniz ay hesap hareketlerine baktığınızda orada yatan kredi tutarı ve sigorta bedeli olarak görünen kesinti göreceksiniz o sizin sigorta bedeli ve numarası bulabilirsiniz.

Bkz:  İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Yine devam eden kredinize yapılan poliçeyi iptal edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bunun içinde cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile bankaya dilekçenizi iletin sigorta poliçesinin iptal edilmesi ve paranın hesabıma iade edilmesi şeklinde bir dilekçe oluşturabilir yine Telefon Bankacılığı ile bankanızı arayıp iptal yani cayma talebinizi iletebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere poliçe numaranızı ve bağlı olduğu kredi bilgilerinizi bilmeniz gerekir ve bunun için hesap hareketlerinizi incelemek suretiyle öğrenebilir yine şubenize giderek bu bilgileri alabilirsiniz.

Özetle, kapatılan kredi sigorta iadesi sorunsuz şekilde yapılır biraz zaman alabilir ama banka iade etmek zorundadır. Ancak devam eden krediler için cayma hakkı ilk prim ödemesinin yapıldığını takip eden 60 günün sonunda sona erer. Muhtemelen bundan sonra yapılacak başvurular değerlendirilmeye bilir. Yine hepsi ödenmez kısmı kesinti yapılır.

Yine unutmadan ekleyelim, yapılandırmaya tabi olan kredilerde kapatılmış olduğundan mutlaka sigorta bedeli bankanızdan talep edin.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? Video

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? Video

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? Video

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? Video

5/5 - (90 votes)
3 yorumlar
  1. Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekir, 2020 sigortası yeni başlayanlar, kredi notu düşük olanlar, kredi çekebilmek için bankadan bankaya sigorta ay sayısı gibi merak edilenleri detaylıca anlattık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

  2. Kredi çekmek için sigortalı olmak kaç ay gerekir? Bu sorunun cevabını bilmiyorum. Ben sigortalı olmak istiyorum ancak bu konuda bilgim yok. Bilen biri yardım edebilir mi?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir