Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim?

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? bunun için ihtiyacım olan nedir? Nakit ihtiyacını karşılamaya yönelik başvurulan yöntemlerin belki de en başında gelen bankalardan kredi çekmektir. İster ev alınsın, ister araba ya da özel gereksinimlerin ani şekilde karşılanma zorunluluğu ortaya çıktığında kredi çekilebilir.

Bankaların verdikleri bu paralar karşısında belirli bir ek ücret yani faiz aldığı da bilinmektedir. Uygulanacak akdi faiz oranı belirlenirken parayı talep edenin statüsü, bankalarca belirlenen müşteri profili ve geri ödeme yapabilmesi için gelir kaynakları; aylık veya üzerine kayıtlı eşyaları dikkate alınmaktadır.

Kredi borcumun faizi

Kredi Borcumun Faizi

Bankaların Geri Ödeme Planları

Genel olarak her banka birbirinden pek farklı olmasa da bazı geri ödeme planları hazırlamaktadır. Bunlar aylık ödenecek kredi taksitleri şeklinde ifade edilebilir. Elbette farklı taksit seçenekleri de müşteri ve bankanın uzlaşmasıyla beraber oluşturulabilir.

Bkz:  İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Çekilen kredi tutarı akdi faiz oranı da eklenerek kredi çeken kişiden tahsil edilir. Yıllık veya 2 yıllık 3 yıllık gibi taksit seçenekleri sunulur.

Bkz: iban Numarası Nedir

Kredi Taksitleri

Taksit tarihi olarak belirli bir gün verilir. Taksit tarihinde ödeme gerçekleştirmeyen borçlu bazı yaptırımlara maruz kalabilir. Bu yaptırımlar eğer kredi çekilen bankada herhangi bir hesabı var ise kısmi şekilde hesabına el koyulabilir.

Kredi borcunda artış meydana gelebilir. Ayrıca borcun ödenmesi konusunda bir açıklamada bulunmaz ise banka alacaklarını tahsil etmek için hukuk yollarına başvurabilir.

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim?

İstenilen tutar çekilirken banka bazı önerilerde bulunur. Bunlar; kredi faizini düşürmek için taksitlerin gününden önce ödenmesi ya da tek taksit yerine birkaç taksit ödemesinin birden yapılması gibi önerilerdir.

Kredi faizini önemli ölçüde aşağı çeken asıl yöntem ise borcun tümünün birden kapatılmasıdır. Örneğin 36 aylık bir ödeme planında 10 aydan sonra borcun tamamını kapatmak kişiyi gözle görünür bir avantaj sağlayacaktır. Ne kadar erken kapatılırsa faiz de o kadar azalacaktır.

Bkz:  Macaristan Asgari Ücret

Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Bana Zararı Olur Mu?

Banka kredileri bankaların müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını sağlayarak belli faiz ve vade tarihi ile geri aldıkları bir olaydır. Bankadan kredi çekmek için çeşitli alternatiflerle başvurdunuz. Ve kredi çekme talebi olumlu sonuçlanıp krediyi aldınız.

Peki, kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman bana zararı olur mu? Diye bir soru kafanıza takıldı. Kredi borcunu düzensiz ödemek banka müşterisinin daha sonra başvuracağı kredi taleplerinde sıkıntı yaşatır.

Kredi Borcumu Geç Ödersem İcra takibi Başlar Mı?

Anlaşmalı olduğunuz bankadan kredi çekme talebinde bulundunuz. Veya daha uygun kredi faizleri ile size avantajlı gelen bir bankadan bu talebinizi gerçekleştirdiniz. Kredi borcunuzu öderken biraz sıkıntı yaşamaya başladınız.

Borcunuzu bazı taksitlerini ödemekte güçlük çekiyorsunuz. Bazı aylar geç ödediğinizde aklınızda, kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman bana sıkıntı olur mu, icra takibi başlar mı? Gibi sorular aklınıza geliyor. Banka borcunuzu düzensiz ödemek hemen icra takibi gelecek anlamına gelmez.

Bkz: Vakıf Katılım Bankası Kiralık Kasa Ücretleri 2022

Belli şartlar oluştuğunda banka size ulaşarak borcunuzu ödemediğinizi hatırlar ve ödemenizi ister. Banka borcunu ödeme süresi 60 günü geçmiş ise banka tarafından size ihtar yazısı gönderilir.

Bkz:  iban Numarası Nedir? iban Numarası Ne İşe Yarar?

Bu yazı geldikten sonra ödeme yaparsanız ihtar masrafları da sizden istenebilir. Bu süre içinde de ödeme yapmazsanız 3 ay sonunda banka icra takibi başlatmak için avukatlarını devreye sokar.

Kredi Borcumu Geç Ödemenin Başka Zararları Nedir?

Kredi borcunu geç ödediğinizde hemen yasal takibe veya icra işlemlerine başlamaz. Borcunuzu bir ay ödeyip öteki ay ödemezseniz bir kredi borcu süresi geriden gelirsiniz. Buda geç ödediğiniz borç için ekstra faiz işlemesine neden olur. Kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman bana zararı olur mu?

Sorusunun bir başka cevabı ise kredi borcunun geç ödenmesi kredi notunuzun yani bankalarla olan sicilinizin bozulmasına neden olacaktır. Bu durum daha sonra bankalardan talep edeceğiniz kredi veya kredi kartı taleplerinde sıkıntı yaşamanıza ve istediğiniz bu işlemleri yapamamanıza neden olur.

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? Video

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? Video

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? Video

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? Video

5/5 - (37 votes)
4 yorumlar
  1. Müşteri Hizmetleri: Yapı Kredi müşteri hizmetleri hattı 444 0 444 numarasıyla hizmet veriyor. Kredi kartı işlemleri menüsünden yapacağınız kredi kartı limiti düşürme talebi sonrası, canlı operatöre bağlanıp bilgilerinizi vererek gerekli işlemleri tamamlayabilir ve Yapı Kredi kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

  2. Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim? is a very informative article that provides readers with a step by step guide on how to lower their credit card interest rates. The article begins by advising readers to check their credit score and credit history, and to make sure that they are current on all of their payments. It then provides a list of strategies that can be used to negotiate with credit card companies to lower interest rates. Finally, the article offers advice on how to consolidate multiple credit cards into one account with a lower interest rate.

    This article is extremely helpful for individuals who are struggling to keep up with their credit card payments. The advice is clear and concise, and it provides readers with a solid plan of action to take in order to lower their interest rates. This will undoubtedly lead to more people being able to successfully manage their credit card debt.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir